Pomysł na gwiazdkowe prezenty: książki o modzieKsiążki to ten rodzaj prezentów, który zawsze się u mnie sprawdza i co roku pod choinką znajduję co najmniej jedną. Chociaż muszę przyznać, że w tym roku byłam bardzo niecierpliwa i większość interesujących mnie tytułów zdążyłam kupić sobie sama. A powiem Wam, że ostatnio pojawiło się w sprzedaży sporo ciekawych książek o modzie.

"Modni. Od Arkadiusa do Zienia" Karolina Sulej
Karolina Sulej w swojej książce opisuje kilka wybranych marek i projektantów, którzy tworzą modę w Polsce. Przy okazji próbuje znaleźć definicję polskiej mody, co wcale nie jest łatwym zadaniem. W książce znajdziemy takie nazwiska jak: Arkadius, Maciej Zień, Ania Kuczyńska, Viola Śpiechowicz, Gosia Baczyńska, Local Heroes czy Risk made in Warsaw. Jest to subiektywny wybór autorki, przez co z książki nie wyłania się pełen obraz polskiej mody, ale na pewno jest to spory kawałek jej historii.

"Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy" Marta Sztokfisz
Książka opowiada o Jadwidze Grabowskiej, która tworzyła powojenną modę polską. Jednak nie jest ona jedyną bohaterką tej książki. Pisarze, poeci, ilustratorzy, aktorzy, reżyserowie, fotografowie, modelki - mamy tutaj świetnie zarysowany obraz artystycznej elity czasów PRL-u. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie bohemy artystycznej Warszawy w PRL-u, to gorąco polecam tę książkę. Jeżeli jednak bardziej interesuje was moda i przemysł odzieżowy tego okresu, to radziłabym sięgnąć po "To nie są moje wielbłądy" Aleksandry Boćkowiak. Recenzję książki znajdziecie w tym poście.

"Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody" Bertrand Meyer-Stabley
Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Charles Frederick Worth, PAul Poiret, Jean Patou, Cristobal Balenciaga, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix czy John Galiano - to nazwiska należące do największych kreatorów mody. Geniusze i wizjonerzy, którzy na zawsze zapisali się w historii mody. "Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody" opisuje sylwetki dwunastu projektantów, którzy rewolucjonizowali modę swoich czasów.
Do dorobku tego autora należy również książka "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody", więc jeżeli ktoś zetknął się wcześniej z tą pozycją, będzie wiedział, czego może spodziewać się po "Mężczyznach....".

"Elementarz stylu" Katarzyna Tusk
Poradniki stylu są do siebie bardzo podobne, w każdym znajdą się banalne stwierdzenia, które każdy z nas słyszał już wcześniej wielokrotnie. Jednak Kasia dzieli się z nami konkretnymi poradami, które wykorzystamy w codziennym życiu. Znajdziemy tutaj m.in. przykłady bazowych ubrań, które powinny stanowić podstawę naszej garderoby, propozycje strojów na różne okazje, opis klasycznych kolorów oraz pomysły z czym je łączyć a jakich zestawień lepiej unikać. Ponadto książka jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, jest szyta a nie klejona, ma minimalistyczną, ale elegancką okładkę i przepiękne zdjęcia, których nie znajdziemy na blogu. 

" Love style life" Garance Dore
Jest to książka francuskiej blogerki, fotografki i ilustratorki. Jej recenzja pojawiła się już na blogu. Dodam tylko, że książka jest tak pięknie wydana, że zaspokoi nawet najbardziej wymagający gust estetyczny.

"Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody" Jerzy Antkowiak, Agnieszka L. Janas
Oprócz Jadwigi Grabowskiej, Moda Polska miała również Jerzego Antkowiaka. Najsłynniejszy projektant mody w czasach PRL-u modą zajął się całkiem przypadkowo. Pewnego dnia poszedł na wystawę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego do Pałacu Kultury. W tym samym czasie odbywał się tam pokaz Mody Polskiej. Wtedy też doznał olśnienia i podszedł do Jadwigi Grabowskiej mówiąc, że od zawsze marzył, żeby projektować modę i że chce dla niej pracować. "Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody" to historia widziana oczami bohatera i jego bliskich, zawierająca zdjęcia prywatne, archiwalne i reprodukcje projektów.

"Louis Vuitton. Francuska saga" Stephanie Bonvicini
Louis Vuitton to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie (jest ona również najczęściej podrabiana). Książka opowiada o losach firmy od samego początku jej istnienia, o rodzinie Vuitton, o Francji i czasach wielkich przemian historycznych, ekonomicznych i gospodarczych. Książka jest fascynująca, ponieważ przy okazji czytania o marce Luis Vuitton dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy na temat innych marek, które powstawały i rozwijały się w tym samym okresie. Świetnym przykładem jest tutaj Guerlain, Cartier czy Peugeot, który zaczynał od produkcji młynków do kawy. W książce znajdziemy również wiele interesujących informacji historycznych np. o powstawaniu kolei żelaznej czy o tym jak wyglądała przebudowa Paryża i jego "upiększanie".

Jeżeli interesowałyby was jeszcze jakieś tytuły, polecam zajrzeć do mojego posta o książkach, które warto zabrać na wakacje. Opisuję tam m.in. książkę "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL" Aleksandry Boćkowskiej czy "Slow fashion. Modowa rewolucja" Joanny Glogazy. 

Komentarze

  1. Mam "Love style life" Garance Dore Jest cudna <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mam żadnego z tych tytułów, więc chyba najwyższa pora nadrobić książkowe zaległości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie obraziłabym się, gdybym jakąś dobrą dostała pod choinkę :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz