czytelnicze podsumowanie roku 2014Kolejny rok dobiega końca, więc nadszedł czas na przedstawienie listy książek, które udało mi się przeczytać. Zobaczcie, jakie tytuły przypadły mi do gustu i których lepiej unikać. Wcześniejsze podsumowania znajdziecie tutaj: #1, #2, #3. I oczywiście, jak zawsze, proszę o podsuwanie mi ciekawych tytułów.

Warto przeczytać:

1. "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson
Listę otworzymy powieścią, przedstawiającą różne wersje życia i śmierci Urusli Todd, które zależą zarówno od decyzji podjętych przez główną bohaterkę, różne osoby z jej otoczenia jak i od czystego przypadku. Słodko-gorzka książka, która niesamowicie wciąga, ponieważ zmusza czytelnika do składania jej elementów niczym puzzli, które co rusz się rozsypują.

2. "Znaki szczególne" Paulina Wilk
Jest to najnowsza książka Pauliny Wilk, będąca prywatnym zapisem dorastania w czasie demokratycznych transformacji. Znajdziemy tutaj opis burzliwych czasów przemian historycznych i ich skutków w życiu codziennym zwykłych ludzi. 

3. "Czesałam ciepłe króliki" Dariusz Zaborek
Dariusz Zaborek rozmawia z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską - lekarką, byłą więźniarką obozu w Ravensbrück. O czym? O jej młodości, pracy w konspiracji, pobycie w obozie i życiu po wojnie. A także o wielkim optymizmie i o tym, że człowiek może przetrwać naprawdę wiele.

4. "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen" Ilona Wiśniewska
Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard a Ilona Wiśniewska jest jedną z osób, z prawie pięćdziesięciu krajów, które zdecydowały się tutaj żyć i pracować. Opowiada ona o niezwykłych miejscach na wyspie oraz ludziach, którzy żyją w tych nadzwyczaj ekstremalnych warunkach klimatycznych. Tam, gdzie jest zimo i ciemno, robi się fascynująco.

5. "Moda. Wielka księga ubiorów i stylów" opracowanie zbiorowe
Jest to przepięknie wydany album przedstawiający 3000 lat z historii mody. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla miłośników mody, sztuki i stylu (recenzja książki powinna pojawić się na blogu jeszcze w styczniu).


Lepiej sobie darować:

1. "Człowiek, który stworzył Zarę" Covadonga O'Shea
Jest to jedna ze słabiej napisanych biografii "modowych". Za dużo lukru, za mało rozwinięte wątki, które są ciekawe w kontekście tego typu działalności. Wyłącznie dla prawdziwych fanów Zary. 

2. "Bądź Paryżanką, gdziekolwiek jesteś", "Francuski szyk! Zostań własną stylistką", "Lekcje Madame Chic"
Nie wiem co takiego jest w książkach o francuskim stylu, ale zawsze daję się skusić i wracam do domu z kolejną pozycją. Później zawsze tego żałuję, bo nie ma w nich nic odkrywczego, każda jest do siebie bardzo podobna. Książki spodobają się jedynie osobom, które lubią mieć coś pięknie wydanego, dla czystej przyjemności posiadania czegoś ładnego lub tym, którzy są zafascynowani 'francuskim stylem'.

Komentarze

  1. jak znajdę czas postaram się przeczytać ktorąś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się, Lekcje Madame Chic to dla mnie wielkie rozczarowanie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz