jesienna lista czytelnicza | książki przeczytane w październiku


Jesienna aura za oknem i coraz dłuższe wieczory sprzyjają temu, żeby zaszyć się w domu, opatulić się kocem i oddać się błogiej lekturze. Dzisiaj mam dla Was listę książek, które udało mi się przeczytać w październiku. Może i Wam umilą jesienne wieczory.

1. "Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie" Agnieszka Krzyżanowska

Jest to druga książka autorki bloga Agnes on the cloud. Przeczytałam obie i ta jest jeszcze lepsza niż poprzednia.

Tempo życia w XXI wieku jest zawrotne. Łatwo się w nim zagubić i przestać skupiać się na tym, co jest naprawdę ważne. Ciągle mamy za mało pieniędzy, za mało rzeczy, zbyt mało wiedzy. Cały czas nie jesteśmy za ładni, zbyt szczupli i za mało doświadczeni. Nasze otoczenie zrzuca na nas swoje oczekiwania. Często zbyt wygórowane. A przecież o naszym życiu powinniśmy decydować wyłącznie my sami.

Książka Agnieszki pokazuje, jak nauczyć się żyć bez pośpiechu, jak doceniać to, co mamy bez oglądania się na innych. Pokazuje nam, że można żyć inaczej. Skłania do refleksji czy to, jak żyjemy jest tym, jak naprawdę powinniśmy żyć.


2. "Bucket list. 1000 pomysłów na przygody życia" Kath Stathers

Bucket list, czyli lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Chyba każdy z nas ma taką. Znajdują się na niej miejsca, które chcemy odwiedzić, rzeczy które chcemy zobaczyć, dania których chcemy spróbować i czynności, których chemy się nauczyć.

Książka ta ma być inspiracją dla pomysłów na nasze przyszłe przygody. Znajdziemy w niej opisy niezwykłych miejsc wraz z atrakcjami, których możemy w nich doświadczyć. Sama po jej przeczytaniu, wpisałam kilka nowych kierunków na moją podróżniczą listę.


3. "Farma" Joanne Ramos

Farma Złociste Dęby to ośrodek położony pośrodku lasu oferujący wszystkie udogodnienia, niczym najbardziej luksusowe spa. W dodatku wszystko jest za darmo. Brzmi niewiarygodnie? Żeby było lepiej, za pobyt w tym ośrodku jeszcze ci zapłacą. Jedyny warunek jaki musisz spełnić to zostać w nim przez dziewięć miesięcy i urodzić zdrowe dziecko. Ty się tu nie liczysz. Ty jesteś tylko produktem, który ma zrobić dokładnie to, za co mu zapłacono.

Żywicielkami zostają głównie imigrantki, często nielegalnie przebywające w Stanach Zjednoczonych a ich największą grupę stanowią Filipinki. Żywicielki dzielą się na dwie grupy: zwykłe i premium a o ich podziale decyduje pochodzenie, uroda, inteligencja czy wykształcenie. Osoby zamawiające surogatkę mają bardzo konkretne wymagania a Farma spełnia je wszystkie. 

Książka jest fikcją literacką, jednak poruszane są w niej tematy dotyczące problemów współczesnego świata. Dyskryminacja kobiet i ich prawa o decydowaniu o własnym życiu, świadome rodzicielstwo, problemy nielegalnych imigrantów, handel żywym towarem. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia się nad tym, dokąd zmierza dzisiejszy świat. 

Mimo mocnej fabuły, książka miała parę wad. Zdarzały się w niej monotonne fragmenty, które wydawały się zbędne a samo zakończenie jest dosyć przewidywalne. Mimo wszystko polecam przeczytać tę książkę.

4. "Kalsarikanni. Sztuka relaksu po fińsku" Miska Rantanen

Jest jesień, więc wkraczamy w tematykę hygge. Po duńskim hygge czy szwedzkim lagom, przyszedł czas na fińskie kalsarikanni, co dosłownie oznacza "picie w gaciach". Słowem tym określa się sposób na relaks po ciężkim dniu, kiedy wracasz do domu, rozbierasz się i w samej bieliźnie raczysz się drinkiem. Nie masz zamiaru już nigdzie wychodzić. Celem kalsarikanni jest odprężenie się, poczucie swobody i komfortu i zaprzestanie skupiania się na naszych obowiązkach.

Miska Rantanen jest dziennikarzem pracującym dla największej fińskiej gazety "Helsingin Sanomat". Jak sam podkreśla, książka miała być dowcipną satyryczną odpowiedzią na różnego rodzaju, tak bardzo modne, poradniki lifestylowe. Jednak przy okazji, autor skusił się na analizę fińskiej filozofii życiowej.

Rzeczywiście, książka jest lekka, zabawna i na pewno umili nam wieczór.


5. "Tokyo Lifestyle Book" Aleksandra Janiec

Kultura Japonii jest jedną z najbardziej niezwykłych a Tokio to jedno z najbardziej niesamowitych, zwariowanych i dziwnych miast. Sięgając po tę książkę spodziewałam się, że poznam magię tego miasta a tymczasem dostałam trochę ogólnych informacji (niestety autorka stosuje pewne uproszczenia dotyczące historii Japonii i myli się, w niektórych jej aspektach) i parę wywiadów, które są bardziej krótkimi wypowiedziami spotkanych osób, ponieważ nie widzimy pytań, na które odpowiadają. Autorka skupia się głównie na designie, co dla mnie jest akurat interesujące, jednak osoby, które spodziewały się różnorodności tematów, mogą być zawiedzione. 

Pomysł na książkę naprawdę świetny, niestety wykonanie bardzo kuleje. 

6. "Kawa dla zdrowia. Energia, smak i sposób na długowieczność" Bob Arnot

Jako zadeklarowany kawosz, nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki. Autor równie mocno kocha kawę, dlatego postanowił dokładnie ją zbadać i podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Książka składa się z trzech rozdziałów: "Kawa - najzdrowszy produkt spożywczy", "Kawa dla zdrowia" i "Dieta kawosza". Pierwszy rozdział to kompendium wiedzy naukowej o kawie. Znajdziemy w nim różnego rodzaju badania, wykresy i dane statystyczne. Drugi rozdział to rozważania autora na temat kawy. Dowiemy się z niego jakie są odmiany kawy, poznamy ich ceny, kraj pochodzenia, sposoby obróbki i przechowywania. Trzeci rozdział zawiera różnego rodzaju przepisy i rozpiskę, jaka kawa pasuje do danego typu posiłku.

Książka jest naprawdę bardzo dobrze napisana. Widać, że autor włożył w nią bardzo dużo pracy i zrobił dokładny research. Na pewno spodoba się wszystkim wielbicielom kawy. Jeżeli nie pijesz kawy, ale lubisz zdobywać wiedzę na różne tematy, to ta książka również będzie dla ciebie.

7. "Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących" Kasia Sawko

W domu cioci mojego męża stoi stary fotel, który aż się prosi, żeby dać mu drugie życie. I taki właśnie mam zamiar. Kiedyś samodzielnie go odnowię a ta książka miała mi w tym pomóc.

Jest to praktyczny poradnik, dla osób zaczynających pracę z drewnem. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, jest częścią teoretyczną i wprowadzi nas w tajniki tej sztuki. Znajdziemy tutaj również listę narzędzi i preparatów niezbędnych przy renowacji mebli. Druga część jest częścią praktyczną, gdzie znajdziemy ponad dwadzieścia instrukcji pokazujących jak odrestaurować konkretne meble, od deski do krojenia zaczynając a kończąc na stoliku z fornirowanym blatem.


8. "Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami" Justyna Dąbrowska 

Książka jest zapisem rozmów psycholożki, psychoterapeutki i dziennikarki, Justyny Dąbrowskiej, z wybitnymi osobistościami polskiej kultury i nauki. Jej rozmówcami są m.in.: Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska, Andrzej Mecwel, Joanna Gomułka, Zofia Rosińska, Michał Głowiński, Tadeusz Rolke czy Jerzy Delicki. Są to bardzo wnikliwe i dające do myślenia rozmowy o tym, co w życiu jest najważniejsze, o przemijaniu, wartości wiary, miłości, otwartości na innych ludzi. 

Ta książka to skarbnica wiedzy i bogactwo emocji. Książkę czytałam powoli, fragmentami. Po każdej rozmowie robiłam przerwę i dawałam sobie czas, żeby przyswoić to, co przeczytałam i poukładać własne uczucia. Książka, która pomaga oswoić się z samym sobą i otaczającym nas światem. Porusza pewne uśpione struny naszej duszy.

Komentarze