Jak zorganizować wycieczkę na Wielki Mur - praktyczne porady


Kupując tanie bilety do Azji musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Może to być duża ilość przesiadek, mniej renomowane linie lotnicze czy długi czas podróży. Tym razem, lecąc na Filipiny, z premedytacją wybraliśmy lot z kilkunastogodzinną przesiadką. Stwierdziliśmy, że jest to doskonała okazja do zobaczenia Pekinu i Wielkiego Muru. 

Czas naszej przesiadki wyniósł 14h20m a lądowaliśmy o 4:40 rano. Czy w ciągu tych kilkunastu godzin udało nam się coś zwiedzić?  I czy w ogóle jest sens opuszczać lotnisko? Odpowiedź na oba pytania brzmi: tak. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że samo wyjście z lotniska może zająć jakieś 2-3 godziny (wszystko zależy od tego, jak długo będziemy stać w kolejkach). Nam wyjście zajęło 1h30m (i pewnie miało to związek z wczesną godziną przylotu) a powrót ok. godziny, czyli naprawdę szybko. Do tego dojazd do centrum Pekinu zajmuje ok. 30 minut a na Wielki Mur 1-2h. Widzicie więc, że same procedury i sprawy techniczne mogą zająć nawet siedem godzin.

Wiza

Jeżeli macie przesiadkę w Pekinie i chcecie wyjść poza obszar lotniska, będzie Wam potrzebna 24-godzinna wiza. Wiza jest darmowa i można ją wyrobić na lotnisku przy stanowisku do wydawania wiz krótkoterminowych. Musicie iść cały czas prosto, aż miniecie kontrolę paszportową. Nie ma możliwości, żeby je przegapić, ponieważ jest bardzo dobrze oznaczone. Przy stanowisku musicie wypełnić niebieski formularz (posiadanie przy sobie własnego długopisu pozwoli Wam zaoszczędzić czas, bo formularz można wypełnić stojąc już w kolejce do okienka). Po otrzymaniu wizy, należy udać się do kontroli paszportowej, gdzie zabiorą Wam jedną część niebieskiej karteczki, którą wypełniliście. Ważne jest to, żeby zachować jej drugą część aż do powrotu na lotnisko, ponieważ przy kolejnej kontroli również będą ją sprawdzać.


Którą część Wielkiego Muru wybrać?

Chcąc zobaczyć Wielki Mur najlepszym wyborem będzie Mutianyu lub Badaling. To pierwsze miejsce jest oddalone od Pekinu o półtorej godziny jazdy i znajdziemy tutaj starą część Wielkiego Muru, momentami dosyć stromą. Wycieczka jest nieco droższa, ale z pewnością jest tutaj mniej turystów. Natomiast Badaling jest dużo bardziej popularny, a co za tym idzie, bardzo komercyjny. Dzieje się tak, ponieważ znajduje się on najbliżej Pekinu. Cena wycieczek również jest najniższa. Z tych powodów jest to najbardziej oblegany przez turystów fragment Wielkiego Muru.
Jak dojechać do Wielkiego Muru?

Z lotniska do Mutianyu można dostać się transportem publicznym, jednak ta opcja wymaga kilku przesiadek i zajmuje najwięcej czasu, dlatego od razu z niej zrezygnowaliśmy. Jest za to najtańsza. Kolejną możliwością jest wykupienie wycieczki w lokalnym biurze turystycznym lub wynajęcie samochodu z kierowcą (obcokrajowiec może samodzielnie wypożyczyć samochód, tylko jeśli ma chińskie prawo jazdy). My skorzystaliśmy z tej drugiej opcji, chociaż zapłaciliśmy nieco więcej.

Kierowcę znaleźliśmy będąc jeszcze w Polsce na portalu The Beijinger. Strona jest sprawdzona, nie mieliśmy żadnych problemów. Kierowca, którego wypożyczyliśmy dobrze mówił po angielsku i podzielił się z nami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi Wielkiego Muru.

Ile to kosztuje? 

Bus z kierowcą 600-650 CNY (nie warto płacić więcej). 
Bilet wstępu kosztuje 45 CNY.
Shuttle bus 15 CNY.
Kolejka linowa 100 CNY w jedną stronę, bilet powrotny 120 CNY.

Niestety parking oddalony jest znacznie od głównego wejścia, dlatego żeby się tam dostać możemy skorzystać z firmowego autobusu lub zrobić sobie ponad półgodzinny spacer pod górę. Od razu mówię Wam, że nie warto. Chodząc po Wielkim Murze zmęczycie się dostatecznie i nie warto tracić energii już na samym początku. Po dotarciu do głównego wejścia czeka nas kolejny wybór. Na szczyt Wielkiego Muru możemy wjechać kolejką linową lub też pokonać 3000 schodów.

W sumie za dwie osoby zapłaciliśmy 960 CNY, czyli ok. 550 zł. Co daje nam na osobę 275 zł.

Godziny otwarcia 

16 marca – 15 listopada: od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 – 18:00, w weekendy: 7:30 – 18:30. 16 listopada – 15 marca w godzinach: 8:00-17:00.


Czy warto?

Wejście na Wielki Mur Chiński to jedno z tych doświadczeń, które zapamiętam do końca życia. Po dotarciu na szczyt odebrało mi mowę, gardło miałam ściśnięte ze wzruszenia a z oczu pociekły mi łzy. 

Jeżeli macie taką możliwość, to jak najbardziej z niej skorzystajcie. Naprawdę ogromnie wszystkim polecam.
Komentarze

 1. Świetny wpis! Pozazdrościć
  Twoja propozycja wpisu przypadła mi do gustu.

  Miłego wieczoru,
  Zapraszam do siebie w wolnej chwili
  xx Bambi

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz