Ayutthaya | zwiedzanie i praktyczne wskazówkiAyutthaya to miasto założone  przez króla Ramathibodi I w 1350 roku. Dawniej pełniła ona funkcję stolicy Tajlandii aż do momentu, kiedy w drugiej połowie XVIII wieku wojska birmańskie zrównały miasto z ziemią. Wtedy też stolicę przeniesiono do Bangkoku a opustoszałe miasto popadło w ruinę.

Ayutthaya leży ok. 80 km od Bangkoku, czyli na tyle blisko, że można zrobić sobie jednodniową wycieczkę. Spokojna  i cicha Ayutthaya będzie idealną odskocznią od głośnego i tętniącego życiem Bangkoku.


Jak dojechać?
                          

Pociąg


Pociąg odjeżdża z głównego dworca kolejowego w Bangkoku, ze stacji Hua Lamphong. Podróż trwa ok 2h. Rozkład jazdy można sprawdzić na tej stronie internetowej.

Bilet w 3. klasie kosztuje 20 THB (warto jednak wiedzieć, że jest to bilet bez wykupionego miejsca, a nawet w 3. klasie miejsca są numerowane, więc jeżeli sobie usiądziemy a przyjdzie ktoś, kto będzie miał wykupione to miejsce, będziemy musieli je zwolnić).

Jeżeli chcemy kupić bilet z miejscem do siedzenia, automatycznie zostanie sprzedany nam bilet w 2. klasie. Cena takiego biletu w pociągu Express to 245 THB a w pociągu RAPID to 125 THB.

Po wyjściu z dworca kolejowego należy przejść przez ulicę i iść prosto aż do rzeki. Za 5 THB przepłyniemy na drugą stronę i dopiero wtedy udajemy się do wypożyczalni rowerów/skuterów albo szukamy tuk tuka. Jeżeli chcielibyśmy przejść przez most, musielibyśmy nadłożyć 3 km.

Bus


Busy odjeżdżają z północnego dworca autobusowego Mo Hit. Cena biletu 60 THB.

Wycieczka zorganizowana


Wycieczkę kupimy w prawie każdym lokalnym biurze podróży. Koszt to ok 1000 THB.


Jak poruszać się na miejscu?

Ayutthaya nie jest wielkim miasteczkiem i pomiędzy poszczególnymi  świątyniami spokojnie możemy poruszać się pieszo. Nasza trasa wyniosła 15 km, czyli dystans który pokonywaliśmy w Bankgoku na co dzień. Możemy również wypożyczyć: rower za 50 THB, skuter 150 THB lub tuk tuk za 300 THB/h.

Z kierowcą tuk tuka możemy również umówić się, żeby zawiózł nas tylko do wybranych świątyń i wtedy cena zależy od naszych zdolności organizacyjnych. My skorzystaliśmy z tuk tuka dwa razy, jadąc do pierwszej świątyni  i kiedy chcieliśmy już wracać (od promu dzieliło nas 7 km) i wyniosło nas to 200 THB.

Co zobaczyć?

Zanim zaczniemy naszą wycieczkę, warto wcześniej wybrać świątynie, które chcemy odwiedzić, sprawdzić ich położenie i wyznaczyć najlepszą trasę. Wszystkiego i tak nie zobaczymy, ponieważ w miasteczku znajduje się 70-300 (w zależności od źródła) mniejszych i większych ruin. Wstęp do większości obiektów jest bezpłatnych. Za wejście do tych najbardziej znanych należy zapłacić po 50 THB.

My wybraliśmy się do Ayutthaya 31 grudnia i tego dnia wstęp do wszystkich świątyń był darmowy. Dzięki temu zaoszczędziliśmy 500 THB.

Wat Phra Mahathat


Ta świątynia jest wizytówką Ayutthaya. A to wszystko za sprawą kamiennej głowy Buddy obrośniętej korzeniami drzewa figowego. Z tego też powodu jest tu mnóstwo turystów, ale im będziemy szli dalej, tym spokojniej będzie się robić.
Wat Chai Watthanaram


Najdalej położona świątynia kształtem przypominająca Angor Wat. Jest to królewska świątynia używana przez króla i pozostałych członków rodziny królewskiej. 

Wat Lokkayaasutharam

Ogromny leżący Budda. Posąg ma prawie 40 m.


 

Wat Phra Si Sanphet

Kompleks świątynny, który był częścią Królewskiego Pałacu. Jego charakterystycznym elementem są trzy strzeliste chedi, które zachowały się do dzisiaj. Obiekt ten służył do obchodzenia uroczystości rodziny królewskiej i był przeznaczony do prywatnej dyspozycji władców, dlatego też nie zamieszkiwali go mnisi.
 

Wat Ratchaburana


Świątynia w stylu khmerskim. Została wybudowana na polecenie księcia Sam Phraya, w miejscu kremacji jego dwóch starszych braci, którzy zginęli walcząc o przejęcie tronu. Klasztor skierowany jest na wschód, w stronę wschodzącego słońca.
Wat Phra Ram 


Świątynia położona na wschód od Wat Phra Si Sanphet. Królewskie kroniki nie są zgodne co do daty powstania tego kompleksu świątynnego. W okolicy znajduje się bardzo ładny park z małymi mostami przecinającymi jezioro.
Komentarze

Prześlij komentarz