sobota, 3 czerwca 2017

Dlaczego warto praktykować ćwiczenie wdzięczności


Tempo dzisiejszego życia jest zatrważające. Codziennie zmagamy się z ogromną ilością obowiązków, zarówno w pracy, jak i w domu. Często przy tym zamartwiamy się o przyszłość i towarzyszy nam mnóstwo wątpliwości. Nie mamy czasu, żeby zatrzymać się na chwilę i docenić to, co naprawdę jest wartościowe.

O ćwiczeniu wdzięczności słyszałam już kilka miesięcy temu, ale w natłoku codziennych spraw szybko o nim zapomniałam. Ogromną wdzięczność, taką chwytającą za gardło, kiedy do oczu napływają łzy i ze wzruszenia nie można wypowiedzieć słowa, poczułam podczas mojego ślubu. Wypowiadając słowa przysięgi, byłam wdzięczna, że mogę spędzić życie z tym człowiekiem. Po raz kolejny taką wdzięczność poczułam, kiedy wylądowaliśmy na Bali. Ogłuszona zniewalającym pięknem i zupełnie innym światem, cieszyłam się, że mogę znaleźć się w takim miejscu. Tym bardziej, że do tej pory nie pomyślałam, że mogę wybrać się w taką podróż.

Niestety, takich momentów nie doświadczamy na co dzień, ale pamiętając to, jak się wtedy czułam i jakie towarzyszyły mi emocje, postanowiłam znaleźć w każdym dniu coś wartościowego. Coś, co sprawi, że skupię się na pozytywach w moim życiu. Teraz, codziennie przed snem, poświęcam parę chwil, żeby przeanalizować cały dzień i wymienić za co mogę być tego dnia wdzięczna. Czasami jest to jedna rzecz a czasem nawet kilkanaście, ale bardzo często są to sprawy, do których nie przywiązujemy wagi.

Ćwiczenie wdzięczności może przybrać różne formy. W Internecie znajdziecie gotowe arkusze, gdzie każdego dnia możecie wpisywać za co jesteście wdzięczni. Kolejnym fajnym pomysłem jest słoik wdzięczności. Zapisujemy myśli na karteczkach i wkładamy je do słoika. Po czasie, który zależy od Was, wysypujemy wszystkie karteczki i czytamy to, co napisaliśmy. Dzięki takiej retrospekcji możemy pomyśleć "kurczę, to był naprawdę fajny miesiąc", chociaż nie obfitował w przełomowe wydarzenia i  nie towarzyszyły mu fajerwerki.

To jak, przyłączysz się?

2 komentarze:

  1. Coś jak okazywanie wdzięczności mamy w kanonach wiary katolickiej, wystarczy uczestniczyć we mszach, poświecić modlitwie czas,a docenimy wszelkie dobro jakie na nas spływa co dnia.

    OdpowiedzUsuń