Jak spędzić wieczór w domu - moje ulubione gry planszowe

Im jestem starsza tym chętniej spędzam wieczory w domu, rezygnując z wyjścia na miasto. Zwłaszcza zimą, kiedy wieczory są długie a temperatura spada poniżej zera, doceniam domowe pielesze.
Na co dzień towarzyszy nam głównie rozrywka elektroniczna i zamiast spędzać czas ze sobą, spędzamy go przed komputerem czy smartfonem. Moim sposobem na oderwanie się od technologii są gry planszowe. Pozwalają na wspólne spędzanie czasu, tworzenie wspomnień i zacieśnianie więzi.

Dzisiaj chciałam podzielić się z Wami moimi ulubionymi grami planszowymi.

1. Wsiąść do pociągu - polega na wylosowaniu biletów z określoną trasą i wybudowaniu linii kolejowych między wskazanymi miastami. Ja posiadam wersję Europa (dostępne są jeszcze: USA, Holandia oraz Dookoła Świata), gdzie podróżuje się przez miasta Starego Kontynentu u progu ubiegłego stulecia. Jest to prosta gra, przy której nie musimy spędzać kilku godzin, żeby poznać jej zasady.

2. Carcassonne - w tej grze jestem niepokonana ;) Gra polega na ułożeniu miasta, drogi czy opactwa z dostępnych żetonów i zajęciu jak największej ilości lokalizacji. Gra jest bardzo prosta i nie nudzi się, ponieważ za każdym razem ułożona mapa wygląda inaczej. Niedawno dokupiliśmy wszystkie dostępne dodatki, dzięki którym rozgrywka stała się jeszcze ciekawsza.

3. Kolejka - przenosi nas do życia w czasach PRL-u. Gra polega na tym, że wysyłamy członków swojej rodziny do różnych sklepów, żeby kupić towary z wylosowanej listy zakupów. Pionki ustawiamy w ciemno w kilku sklepach, nie wiedząc, w którym akurat będzie dostawa towaru. 

4. Gnaj do celu w PRL-u - to kolejna gra tocząca się epoce Rzeczypospolitej Ludowej. Jest to połączenie poprzedniej pozycji z Monopoly. Tutaj również musimy zapełnić listę zakupów, ale tym razem nie ustawiamy się w kolejce do sklepu, ale rzucając kostką poruszamy się po planszy i wypełniamy polecenia z pola, na którym się znajdziemy. Po rozpoczęciu gry na nasze zakupu otrzymujemy określoną kwotę pieniędzy, za które nie tylko kupujemy potrzebne nam produkty, ale również płacimy czynsz za mieszkanie czy karę za złapanie nas na manifestacji.

5. Gierki małżeńskie - to gra planszowa ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki. Jest to gra dla par, która pozwala dowiedzieć się, jak dobrze znasz swoją drugą połowę. W Gierkach małżeńskich przesuwamy pionki po planszy, wykonując zadania, z pola na którym się znajdujemy. Za wykonanie zadania otrzymuje się żeton. Osoba (lub para), która uzbiera najwięcej żetonów, wygrywa. Naszą ulubioną kategorią są kalambury, ponieważ nasze umiejętności malarskie praktycznie zanikły i nasze rysunki w ogóle nie przypominają tego, co chcieliśmy narysować. Ostatnio mój mąż rysował Gwiazdę Śmierci z Gwiezdnych Wojen. Jego rysunek przedstawiał okrąg z czarną kropką na środku. Dopiero po dorysowaniu gwiazdy zorientowałam się, o jaki film chodzi.

6. Cyklady - ta gra jest bardziej skomplikowana niż poprzednie, przed jej rozpoczęciem trzeba poświęcić chwilę, żeby zapoznać się ze wszystkimi zasadami. Gra toczy się w czasach mitologicznych, a jej celem jest rozwinięcie swojego miasta-państwa do statusu metropolii. Żeby osiągnąć ten cel, należy zadbać o odpowiedni rozwój ekonomiczny, religijny i naukowy a także rozwinąć wojsko i flotę morską. Za każdą ze sfer odpowiada inny Bóg i w każdej turze trzeba zdobyć jego przychylność. Pozostali gracze mogą skupić się na rozwoju swojego państwa lub przejąć naszą metropolię wysyłając na jej podbój wojsko i flotę. Mogą również utrudnić nam rozgrywkę używając kart potworów, takich jak Kraken czy Meduza.

A Wy lubicie spędzać czas grając w gry planszowe? Jeżeli tak, to koniecznie podzielicie się swoimi ulubionymi planszówkami, ponieważ cały czas szukam nowych tytułów.

Komentarze

 1. Mamy okazję zobaczyć Pani bloga po raz pierwszy, na pewno będziemy zaglądać częściej! ?? Zapraszamy Panią i czytelników do wzięcia udziału w konkursie walentynkowym, w którym można wygrać perfumy Carolina Herrera Good Girl, Armani Acqua Di Gio Profumo oraz voucher. Pozdrawiamy! http://wisebears.pl/konkurs-walentynkowy/

  OdpowiedzUsuń
 2. Gorąco polecam grę Dixit http://www.rebel.pl/product.php/1,606/16721/Dixit.html Fajna zabawa, gra rozbudowuje wyobraźnię i przynosi dużo śmiechu :)
  Pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka osób polecało mi tę grę, więc pewnie niedługo pojawi się u mnie ;)

   Usuń
 3. A my sobie ostatnio pograliśmy dwuosobowo w Taboo, było śmiesznie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli podoba Ci się gra "Wsiąść do pociągu" to zapoznaj się z planszówką "Teby", również powinna Ci się spodobać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz