niedziela, 1 marca 2015

muzea w Pradze

Będąc w Pradze, większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu (uwielbiam spacerować brukowanymi uliczkami i odpoczywać w przepięknych ogrodach). Tym razem jednak pogoda sprzyjała temu, żeby przebywać w pomieszczeniach, a że Praga ma również bogatą ofertę kulturalną to mieliśmy co robić. Chciałabym pokazać Wam kilka muzeów, które udało nam się odwiedzić.

Narodowe Muzeum Techniki

Narodowe Muzeum Techniki znajdujące się na wzgórzu Letna to ogromny, kilkupiętrowy gmach posiadający 14 działów tematycznych z bogactwem zbiorów i eksponatów. Najbardziej rozpoznawalną częścią muzeum jest ekspozycja dotycząca środków transportu. Znajdziemy tutaj zabytkowe samochody, lokomotywy, rowery, motory i samoloty. Pierwsze automobile z drewnianymi kołami czy lokomotywy, z kołami większymi ode mnie, robią naprawdę wielkie wrażenie. 

Te wszystkie zabytkowe maszyny były po prostu cudowne, jednak bardziej podobał mi się dział poświęcony fotografii (niestety nie mam żadnych zdjęć, ponieważ sale były słabo oświetlone). Wystawę poświęconą czeskiemu designowi również obejrzałam z wielką przyjemnością.
Muzeum Maszyn Erotycznych

Muzeum Maszyn Erotycznych śmiało można określić mianem muzeum osobliwości, ponieważ znajdziemy tutaj różnego rodzaju wibratory, urządzenia do sado-maso, pasy cnoty (które wyglądają na bardzo bolesne) czy maszynę anty-masturbacyjną. Dodatkową atrakcją jest kino wyświetlające nieme filmy erotyczne z początku lat 20. XX wieku. Niestety eksponatów jest stosunkowo niedużo (cała wizyta zajęła nam ok. 25 minut) a cena jest dość wysoka (bilet kosztuje 250k). Muzeum potraktowaliśmy jako ciekawostkę, trochę się pośmialiśmy, ale całość jakoś specjalnie nas nie porwała.Galery of Art Prague

W Galerii Sztuki, która znajduje się na Rynku Starego Miasta, możemy obejrzeć prace trzech artystów: Andy Warhola, Alfonsa Muchy i Salvadora Dalego. Największe wrażenie zrobiły na mnie dzieła Dalego, których głębia często kontrastuje z jego skandalicznym i ekshibicjonistycznym życiem publicznym. A perfumy w zaprojektowanych przez niego butelkach chętnie widziałabym u siebie na toaletce.Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek ma w swoich zbiorach unikalne stare zabawki europejskie i amerykańskie. Niestety mam tylko kilka zdjęć z tego muzeum, ponieważ jak na złość karta odmówiła posłuszeństwa i straciłam większość z nich. Powiem Wam, że w tym muzeum bawiłam się lepiej niż niejedno dziecko. W szczególności podobały mi się stare domki dla lalek wykonane z niezwykłą starannością i dbałością o najmniejsze szczegóły.

Mieliśmy w planach odwiedzenie Fashion Museum & Vintage Shop, ale niestety z powodów technicznych było ono nieczynne. A Wy lubicie odwiedzać muzea? Które z nich szczególnie polecacie?4 komentarze:

  1. Praga jest ma liście wakacyjnych wypadów i u mnie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle razy byłam w Pradze, ale nie udało mi sie nigdy zahaczyć o muzea ;) musze to nadrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. tez bylam na tej wystawie Andy'ego Warhola w tamtym roku w Pradze :) fajne zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń