książki do przeczytania w roku 2015


Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo nie lubię tego momentu, kiedy kończą mi się wszystkie książki, które miałam przeczytać. Wtedy zaczyna się gorączkowe szukanie nowych tytułów (bardzo nie lubię jak moja lista czytelnicza zieje pustką), kręcenie się wśród regałów w księgarniach czy przeglądanie tysiąca internetowych księgarni i blogów, bo przecież potrzebuję mieć coś nowego do przeczytania, a nagle nie znam żadnych interesujących tyt,ułów. Wcześniejsze rozeznanie się i przygotowanie listy jest dla mnie prawdziwym wybawieniem. Pomyślałam więc, że podzielę się z Wami moją aktualną listą i nieskromnie poproszę o zdradzenie Waszych czytelniczych planów na rok 2015.


"To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL" Aleksandra Boćkowska - książka ukaże się w marcu i już nie mogę doczekać się jej premiery. Mówi się, żeby nie oceniać książek po okładce, ale w tym przypadku okładka zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po ten tytuł.

"Dotyk" Alexi Zentner - książka opowiada o życiu mieszkańców osady mieszczącej się w głębi kanadyjskich lasów. O ludziach całkowicie zależnych od natury oraz tajemniczych zjawach zamieszkującymi las. Podobno jest to idealna lektura na mroźną zimę, więc może poczekam aż na dworze zrobi się trochę chłodniej? W końcu w niektórych częściach kraju ponownie spadł śnieg.

"Nie taka dziewczyna" Lena Dunham - nie przepadam za serialem Girls, ale zbiór esejów autorki, która słynie ze swojego ironicznego poczucia humoru zapowiada się naprawdę obiecująco.

"Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith - w tej książce wokalistka opowiada o swojej relacji z fotografem Robertem Mapplethorpem. Jest to również książka o sztuce, która potrafi zdeterminować całe życie oraz Nowym Jorku z lat siedemdziesiątych.

"Wszystko, co lśni" Eleanor Catton - książka przenosi nas do czasów gorączki złota w Nowej Zelandii. W dodatku autorka jest najmłodszą laureatką nagrody Brookera a sama książka jest najdłuższą, która otrzymała tę nagrodę.

"One. Kobiety, które kochały pisarzy" Radosław Romaniuk - bardzo lubię książki o silnych kobietach, a wymienione tutaj nazwiska sugerują, że będą to kobiety o nieprzeciętnych charakterach.

"W cieniu" A.S.A. Harrison - fabuła książki, która zdobyła nagrodę "Guardiana" dla najlepszego thrillera psychologicznego zapowiada się naprawdę obiecująco.

"Polki przeklęte? Wielkie kobiety - dramatyczne biografie" Jarosław Molenda - w szkole nie uczą nas o kobietach, które odegrały pewną rolę w najnowszej historii naszego państwa, dlatego jeżeli chcemy się czegoś dowiedzieć, musimy szukać informacji na własną rękę. O kobietach mówi się niewiele, dlatego warto czytać o ich losach, żeby prawda nie zatarła się w ludzkiej pamięci.

Komentarze

Prześlij komentarz