5 najpiękniejszych filmów o życzliwościNa zdj. kadr z filmu "Nietykalni", reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
 
Miałam przygotowany dla Was wpis z zestawem, ale z okazji Światowego Dnia Życzliwości postanowiłam podzielić się z Wami moimi ulubionymi filmami właśnie o życzliwości. A jakie są Wasze typy?

1. "Nietykalni"
Film opowiada o bogatym, sparaliżowanym arystokracie i czarnoskórym mężczyźnie, który zostaje jego opiekunem. Dwaj mężczyźni, którzy nigdy nie powinni się spotkać. Dwa zupełne przeciwieństwa. Rożni ich wszystko: kolor skóry, status społeczny oraz to, że jeden jest zdrowy a drugi niepełnosprawny. Pomimo tych wszystkich różnic, ich wzajemna relacja staje się niezwykła i ma nieodwracalny wpływ na każdego z nich.

2. "Podaj dalej"
Trevor, uczeń siódmej klasy, otrzymuje od swojego nauczyciela zadanie: "Pomyśl, co mógłbyś zrobić, aby świat stał się lepszy i wprowadź to w życie", do którego podchodzi bardzo poważnie. Po dłuższym zastanowieniu wymyśla równanie: "Znajdź trzy osoby, którym możesz pomóc w zrobieniu czegoś, czego sami nie mogliby zrobić. W zamian niech oni pomogą trzem następnym osobom, które pomogą kolejnym trzem… – powstanie wówczas piramida dobra…". Początkowo, chłopiec jest zniechęcony, kiedy wydaje mu się, że wszystko co robi, idzie na marne. Po jego tragicznej śmierci, dowiadujemy się, że jego działania nie były bezowocne, a ruch "podaj dalej" stał się popularny w całym kraju.

3. "Amelia"
Amelia to dziewczyna, która w dzieciństwie wychowywała się w izolacji od rówieśników i zazwyczaj przebywała sama w domu, ponieważ ojciec podejrzewał u niej wadę serca. Kiedy dorosła, wiodła bardzo skromne i banalne życie, aż do dnia, w którym przez przypadek odkryła w swoim mieszkaniu pudełko ze skarbami z dzieciństwa nieznanego chłopca. Amelia postanawia odnaleźć dorosłego już mężczyznę i oddać mu pudełko. Jego ogromna radość powoduje, że Amelia postanawia od tej pory uszczęśliwiać innych ludzi.

4. "To wspaniałe życie"
George Bailey próbuje popełnić samobójstwo w Wigilię Bożego Narodzenia. Przyciąga to uwagę jego anioła stróża, który zostaje wysłany na Ziemię, żeby mu pomóc. W retrospekcji poznajemy życie George'a, które doprowadziło go do obecnego miejsca. Film pokazuje, że warto być dobrym, mimo rzucanych kłód pod nogi, że warto pomagać i patrzeć na innych życzliwie.

5. "Zabić drozda"
Film opowiada o trudnych początkach walki z rasizmem na południu Stanów Zjednoczonych. Czarnoskóry Tom Robinson zostaje oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Chociaż od początku jest jasne, że Robinson jest niewinny, biała społeczność miasteczka woli wierzyć kłamstwom dziewczyny i jej ojca. Jednak nadzieja na ludzką dobroć przychodzi z najmniej spodziewanej strony.

Komentarze

  1. Nietykalni - uwielbiam :) oglądałam 2 razy, obejrzę pewnie jeszcze kilkakrotnie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz