wtorek, 16 września 2014

Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś"Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś" to poradnik dotyczący szeroko pojętego stylu życia, napisany przez cztery przyjaciółki ze szkolnej ławki. Modelka i właścicielka wytwórni płytowej Caroline de Maigret, dziennikarka, reżyserka i szefowa redakcji Stylist Audrey Diwan, właścicielka firmy producenckiej Mass Films Sophie Mass oraz pisarka i współautorka scenariusza do filmu Que d'amour Anne Berest, wyjaśniają nam, co to znaczy być współczesną paryżanką.

Książka dzieli się na pięć rozdziałów, z których dowiemy się, jaka jest prawdziwa Paryżanka, jak pielęgnować swój styl, jak kochać i jak spędzać czas po parysku. Jeżeli interesujemy się tematem, to z tej książki nie dowiemy się niczego odkrywczego, nic raczej nas nie zadziwi. "Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś" różni się od tego typu poradników tym, że jest napisana z humorem i sporą dawką ironii. Przytaczane anegdotki pokazują inteligencję i dystans do siebie autorek.

Kilka ulubionych cytatów z książki:

"Jesteśmy przyjaciółkami ze szkolnej ławki, razem wkraczałyśmy w świat dorosłych. Mieszkamy w Paryżu, każda z nas ma całkiem inne życie i inny charakter, ale wszystkie lubimy, jak większość Francuzów, zamieniać swoje życie w powieść."

"Bądź niewierna. Dopuść się zdrady wobec swoich perfum. Ale tylko wtedy, gdy jest zimno."

"Czego na pewno nie znajdziecie w szafie paryżanki. Podróbki torebki znanej marki. To tak, jakbyś miała sztuczny biust. Nie leczy się kompleksów oszustwem."

"Ciesz się, że masz taką gębę, jaką masz, za dziesięć lat będziesz za nią tęsknić."

Świetnym uzupełnieniem poradnika są przepisy kulinarne na szybkie, ale efektowne dania (przepis na deser pływające wyspy do wypróbowania w najbliższym czasie), spis filmów z Paryżem w tle oraz adresy, które warto odwiedzić będąc w Paryżu (zaczynając od muzeów a kończąc na różnego rodzaju restauracjach).

"Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś" jest przepięknie wydaną książką z klimatycznymi zdjęciami pasującymi do opisywanego tematu. Czyta się ją szybko i przyjemnie, ale nie dowiemy się z niej niczego odkrywczego. Jest to książka, którą warto kupić dla czystej przyjemności posiadania czegoś ładnego.

9 komentarzy:

 1. Świetny blog, dużo fantastycznych zdjęć. Klasa! pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. no, no, brzmi ciekawie, muszę przyznać.
  lubię czytać takie książki, tym bardziej, jeśli są napisane z dawką ironicznego humoru.
  fajne, muszę przeczytać. ;)

  pozdrawiam cieplutko!
  jesuswannatouchme.
  <3

  OdpowiedzUsuń