poniedziałek, 10 lutego 2014

Sześć Pięter Luksusu: Przerwana Historia Domu Braci Jabłkowskich


Większość z Was zapewne słyszała o słynnych luksusowych domach towarowych, takich jak angielski Harrods czy niemiecki KaDeWe. Jednak mało kto wie, że Polska również mogła pochwalić się takim domem handlowym. Mowa tutaj o Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, który został otwarty na początku XIX wieku przy ulicy Brackiej 25 w Warszawie.

Książkę podzieliłabym tematycznie na trzy części. Pierwsza część to historia rodziny Jabłkowskich, powstania domu towarowego oraz ich losy podczas I i II Wojny Światowej. W drugiej części znajdziemy informacje dotyczące funkcjonowania domu handlowego. Trzecia część opisuje losy budynku, kiedy po Drugiej Wojnie Światowej został on odebrany przez komunistów rodzinie Jabłkowskich.


Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy był największym domem towarowym w Europie Środkowej. Był podzielony na 44 sklepy, gdzie znajdowało się 300 różnych działów. Klientów, zdjęciem czapki i ukłonem, przy drzwiach witał portier. W sklepie pracowało ponad 600 osób, o najwyższych kwalifikacjach i każda z nich znała doskonale rozkład sklepu oraz sprzedawany przez siebie towar.

W piwnicy mieścił się dział cen jednolitych, towary były pogrupowane według cen, np. wszystko po 25 groszy, po 75 groszy. Na parterze znajdowały się perfumy, bielizna i paczkarnia, gdzie można było odebrać wszystkie kupione towary. Na pierwszym piętrze znajdował się dział sportowy oraz radiowy. W lutym podczas "Białego tygodnia", czyli wielkiej wyprzedaży, całe piętro zamieniało się w kwitnący ogród, ponieważ personel ozdabiał je sztucznymi kwiatami przymocowanymi do gałęzi. Drugie piętro było najważniejsze, ponieważ oprócz salonu kobiecych strojów, dwa razy w roku odbywały się tam zamknięte pokazy mody, wyłącznie dla wybranych klientów. Na trzecim piętrze znajdowały się stoiska dla mężczyzn, szkło i porcelana, a także kawiarnia, gdzie przez cały rok odbywały się koncerty. Druga kawiarnia (czynna tylko latem) mieściła się dachu budynku, a w sali obok tarasu znajdował się dziecięcy teatrzyk kukiełkowy na 300 miejsc. 

W 1950 roku sąd ogłasza upadek spółki akcyjnej Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. Do sklepu wkraczają inspektorzy skarbowi, którzy w imieniu państwa przejmują budynek. Rozpoczyna się jego okradanie ze wszystkiego, co ma jakąkolwiek wartość. Walka o odzyskanie majątku rodziny Jabłkowskich trwa do dziś.


"Sześć pięter luksusu" to nie tylko reportaż o kamienicy. To fascynująca opowieść o rodzinie, wojnie i Warszawie. Książka, która zabierze nas w podróż przez ubiegłe stulecie. Jedna z ciekawszych książek ostatnio przeze mnie przeczytanych.

4 komentarze:

 1. Wlasnie jestm w trakcie czytania tej ksiazki:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak skończysz to daj znać jak wrażenia :)

   Usuń
 2. Już tak dawno chciałam ją kupić! Po Twojej recenzji chyba w końcu się o to pokuszę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, chętnie przeczytam tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń