poniedziałek, 23 września 2013

Ostrów Tumski i Stary Cmentarz Żydowski


Gdy nareszcie przestało padać, przeziębienie nie pozwala na zrobienie zdjęć stylizacji, zapraszam więc na spacer po jednych z moich ulubionych miejsc we Wrocławiu. Ostrów Tumski to najstarsza zabytkowa dzielnica Wrocławia chętnie odwiedzana przez turystów. Wystarczy jednak znać odpowiednią porę dnia a możemy cieszyć się ciszą i pustymi ulicami.

Ostrów Tumski powstał na obszarze przepraw na Odrze między ujściem rzek Oławy, Ślęży i Widawy. W miejscu tym Odra rozgałęziała się na liczne odnogi tworząc mniejsze i większe wyspy tzw. "ostrowy" (stąd też jego nazwa). Przez 306 lat dawał on schronienie przestępcom, ponieważ swoiste prawo zakazywało na jego terenie ścigania przestępców przez sąd miejski (nie dotyczyło to osób, które złamały prawo kościelne). Ostrów Tumski połączony jest z Wyspą Piasek mostem Tumskim, który od 2009 roku masowo zdobią kłódki miłości.Stare cmentarze są świadectwem dziejów i dokumentem ludzkich żyć. Jesienią przylega do nich mgła a panująca tam cisza wypełnia duszę spokojem.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu powstał w 1856 roku a od 1991 roku udostępniany jest zwiedzającym, jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. Cmentarz ten wyróżnia się na tle innych kirkutów Europy Wschodniej (kto odwiedza takie miejsca łatwo zauważy różnicę) swoją różnorodnością stylów architektonicznych oraz zdobnictwa. Możemy znaleźć tutaj pomniki reprezentujące style od starożytnego po klasycyzm, z bogatą symboliką (także świecką) i niemieckimi napisami. Niezależnie od tego jak stare są nagrobki, jak bardzo porósł je bluszcz i na ile starły się napisy, na tych cmentarzach jedno pozostaje niezmienne - atmosfera.10 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie stare, zabytkowe miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 2. dawno nie widziałam tak pięknego cmentarza! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne zdjęcia. Zdjęcia cmentarza w ogóle kojarzą mi się z hmm majestatem dawnych królów :)Mam pytanie na jakiej ulicy znajduje sie ten cmentarz ? To ten na Lotniczej, czy przy Ślężnej, a może jeszcze jakiś inny ?:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stary Cmentarz Żydowski znajduje się przy ulicy Ślężnej.

  OdpowiedzUsuń
 5. wlasnie ostatnio wrocilam z wroclawia, uwielbiam to miasto! a ostrow tumski jest przepiekny. nie mialam pojecia o takim pieknym cmentarzu we wroclawiu i teraz zaluje, ze juz wrocilam, magiczne miejsce....
  pozdrawiam i zapraszam d mnie :)

  http://hipnature.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. wlasnie ostatnio wrocilam z wroclawia, uwielbiam to miasto! a ostrow tumski jest przepiekny. nie mialam pojecia o takim pieknym cmentarzu we wroclawiu i teraz zaluje, ze juz wrocilam, magiczne miejsce....
  pozdrawiam i zapraszam d mnie :)

  http://hipnature.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Wroclaw to moje miasto rodzinne, a nigdy tam nie byłam! Piękne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wrocław! najpiękniejsze miasto w Polsce! <3

  OdpowiedzUsuń