sobota, 6 kwietnia 2013

Fashion Now 2 - recenzjaPogoda jaka jest, każdy widzi. A że nie należę do osób, które przebierają się do zdjęć, nie będę więc udawać, że chodzę w ramonesce i w letnich szpilkach, kiedy nie rozstaję się z zimową kurtką i butami. Oglądanie kurtki zimowej w kwietniu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, mam więc dla Was recenzję książki.

Ostatnio, dosłownie za jakieś grosze, wpadła mi w ręce książka Fashion Now 2, która jest swoistym przeglądem najlepszych współczesnych projektantów. Znajdziemy w niej 160 sylwetek projektantów z całego świata wybranych przez założyciela brytyjskiego magazynu i-D, Terrego Jonesa. 

W porządku alfabetycznym od A Bathing Ape do Zucca. 
Książka rozpoczyna się przedmową Terrego Jonesa oraz krótkim esejem na temat marek modowych Susie Rushton i współczesnej mody męskiej Glenna Waldrona. Następnie przechodzimy do poszczególnych sylwetek projektantów i w tym momencie pojawia się pierwszy minus książki. Mianowicie, opis każdej osoby jest w języku angielskim, niemieckim i francuskim, na jednej i tej samej stronie, co sprawia, że jest on bardzo ogólny. Tych informacji jest zdecydowanie za mało. Każdy opis projektanta opatrzony jest zdjęciami projektów, z sesji zdjęciowych lub pokazów, lecz 2-3 zdjęcia to zdecydowanie za mało. 

Rzeczą, która bardzo mi się podobała są mini wywiady z projektantami. Każda z tych osób dzieli się swoją życiową maksymą, tym, co ją inspiruje, co jest najważniejsze w jej pracy oraz swoją definicją piękna. 

"Staram się przekształcić magię snów w rzeczywistość" Alberta Ferretti
"Wszystko jest dla mnie trudne. Projektowanie jest najłatwiejszą częścią" Benjamin Cho
"Jestem bardzo przyziemnym projektantem" Christopher Bailey
"Kiedy projektuję, myślę o uroku kobiet oraz o ich stopach" Giuseppe Zanotti
"Jestem tylko aktorką udającą projektantkę" Tara Subkoff
"Wierzę w styl, nie modę" Ralph Lauren
"Projektuję dla romantyków" Valentino 
"Tworzenie ubrań nie jest ekscytujące - ale ekscytująca jest możliwość nadania im duszy" Veronique LeroyNie można powiedzieć, że ta książka jest kompendium wiedzy o współczesnej modzie, ponieważ została wydana w 2008 roku i wiele informacji jest już nieaktualnych, np. Nicolas Ghesquiere nie jest już dyrektorem kreatywnym Balenciagi. Poznałam za to nowe (dla mnie) marki, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Książkę przyjemnie się przegląda, ale gdybym miała dać za nią cenę sklepową, to raczej zrezygnowałabym z jej zakupu.
Za to spokojnie mogę ją zaliczyć do coffee table books, czyli książek, które ładnie się prezentują w miejscu szczególnie widocznym dla naszych gości.

7 komentarzy:

 1. ja też mam tę książkę, ale chyba tylko w innej oprawie :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może masz wydanie polskie albo pierwszą część? Bo Fashion Now 2 jest uzupełnieniem Fashion Now. W pierwszej części było opisanych ok. 100 projektantów (o ile dobrze pamiętam), a w tej jest 160.

   Usuń
 2. fajny album do przeglądania w pochmurne dni ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jesli za grosze to rzeczywiscie warto bylo. Nie wiem ile tam jest zdjec, ale ja jakos ostatnio lubie ogladac jak sa robione zdjecia typu fashion, jak sa kadrowane itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na każdego projektanta średnio przypadają 2-3 zdjęcia i dodatkowo kilka stron na początku i na końcu książki. Chociaż dla mnie zdjęć mogłoby być o wiele więcej, ponieważ nie ma porównania dla takich zdjęć oglądanych w Internecie a w wersji papierowej.

   Usuń
 4. Świetny albumik xd :33
  Zapraszam ; www.everyday-smart.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń